Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Rośliny przechowywane zimą Powrót do listy

Aby cieszyć się oleandrami, niecierpkami i pelargoniami w następnym roku, należy przechować je przez zimę. Dobrze wypielęgnowane odwdzięczą się pięknem kwiatów. Staną się tym samym niezwykłą ozdobą rabatek, ganków i werand.

 

Rośliny zdobiące tarasy i ogrody można przechować w domu przez zimę. Aby były w pełni dekoracyjne w następnym roku, potrzebują specjalnego traktowania. Jedne wolą chłód w pomieszczeniu, inne wręcz przeciwnie – domagają się ciepła.

Zimą lubią światło

Gatunki takie jak lantana zmienna (Lantana camara), oleander pospolity (Nerium oleander) czy też fuksja ogrodowa (Fuchsia hybrida) w okresie zimowym należy przechowywać w jasnych pomieszczeniach. Jest to o tyle ważne, że niedobór światła spowoduje zbytnie wydłużanie się młodych pędów oraz zmniejszenie dekoracyjności całej rośliny. Temperatura przechowywania nie może być niższa niż 5oC, a maksymalna nie powinna przekraczać 12oC. Przechowywanie roślin w cieplejszym pomieszczeniu może spowodować słabsze kwitnienie w następnym roku. W przeciwieństwie do okresu wegetacji, zimą rośliny podlewa się słabo i zazwyczaj dopiero gdy bryła korzeniowa lekko przeschnie. Warto również wylewać nadmiar wody z podstawki. Ważne jest też częste wietrzenie pomieszczenia. Uniknie się dzięki temu chorób grzybowych, które często występują podczas niewłaściwego przechowywania. Wiosną, gdy już ruszy wegetacja, należy usunąć wszystkie martwe pędy. W pozostałych zaleca się skrócenie o 1/3 długości. Dzięki temu rośliny lepiej będą się krzewić.

Zimą wolą ciepło

Wiele gatunków zdobiących latem ogrody pochodzi z krajów egzotycznych. Najlepszym tego przykładem jest dipladenia błyszcząca (Mandevilla sanderi). W ostatnich latach jest bardzo chętnie kupowaną rośliną, jednak mało osób wie, jak ją pielęgnować, aby w kolejnych latach była w pełni dekoracyjna. Należy ją przechowywać w jasnych pomieszczeniach w temperaturze od 12 do 15oC. Niższa powoduje opadanie liści, słabsze wzrost i kwitnienie w następnym roku, natomiast zbyt wysoka uniemożliwia kwitnienie.

U młodych roślin wszystkie pędy należy skrócić o 2/3 długości. Spowoduje to lepsze rozkrzewienie się roślin na wiosnę. Starszym, bardziej rozrośniętym okazom wystarczy skrócenie najmłodszych pędów o 1/3 długości. W okresie zimy wymagają umiarkowanego podlewania. Trzeba jednak uważać, by nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Spowoduje to bowiem opadnięcie liści i słabsze kwitnienie w następnym roku.

Odpowiednio zadbane rośliny podczas zimy rokrocznie będą obficie kwitły.

Zimujące w pokoju

Odrębną grupę stanowią rośliny, które w okresie zimowym można przechowywać w mieszkaniu. Najlepszym przykładem jest niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri). To roślina ciepłolubna, więc do przetrwania potrzebuje temperatury przynajmniej 15°C. Niższa może znacznie ograniczyć jego wzrost i kwitnienie, zaś przechłodzenie go w 10°C może spowodować całkowite zrzucenie liści. Należy również zadbać o obfite podlewanie, które sprawi, że będzie intensywnie kwitł zimą.

 

 

Lantana to atrakcyjna roślina balkonowa. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Można ją przechowywać przez zimę. Potrzebuje jednak jasnego pomieszczenia.


mu