Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Domowy atlas ziół – Wierzba biała na przeziębienie Powrót do listy

Istnieje podejrzenie, że kora tego drzewa to najstarsze znane ziele do walki z bólem i stanami zapalnymi. Najstarsze zapiski, z ok. 500 roku przed Chrystusem, mówią o używaniu jej przez chińskich lekarzy. Kora wierzby białej była też stosowana przez starożytnych Asyryjczyków, Egipcjan oraz medycynę grecką, ale także przez rdzennych północnych Amerykanów, a konkretnie – uzdrowicieli.

To drzewo pospolicie wytępujące w naszym kraju. Rośnie nad brzegami wód, w wilgotnych lasach i przy drogach. Kwitnie od kwietnia do maja. Inne jej nazwy to wierzba pospolita, wierzba srebrna, wierzbina.

Korę wierzby należy zbierać wiosną, kiedy ruszają soki drzewa. Ścina się dwu-, trzyletnie pędy i okorowuje. Korę można suszyć nawet w jasnych pomieszczeniach a także w suszarniach, w temp. do 40°C.

Kora wierzby białej ma wszechstronne zastosowanie. Działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Przeciwdziała nadmiernej krzepliwości krwi, zwiększa ilość wydalanego moczu. Może być stosowana w gośćcu przewlekłym postępującym, gorączce reumatycznej, nieżytach błon śluzowych przewodu pokarmowego, zapaleniach żył, w leczeniu miażdżycy ze wzmożoną krzepliwością krwi, a także w przypadku nadmiernego pocenia się. W medycynie ludowej używana jest jako środek uspokajający, ułatwiający zasypianie, a także w przypadkach nerwobóli, bóli kostnych i stawowych.

Z preparatami z kory wierzby powinni uważać wszyscy ci, którzy są uczuleni na aspirynę oraz wszyscy zażywający leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe.

Może to bowiem zwiększyć ryzyko krwawienia z żołądka.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odwar z kory

1 łyżkę kory zalać szklanką wody i gotować przez 5 min. Odstawić na 15 min i po przecedzeniu pić w 2–3 porcjach w ciągu dnia. Odwar stosować przy przeziębieniach, bólach kostnych i zaburzeniach żołądkowych oraz nadmiernej potliwości.

Odwar z kory wierzby można używać do kąpieli nie tylko w przypadku nadmiernej potliwości stóp, ale i do kąpieli wzmacniających. Odwary z kory można łączyć z owocami maliny oraz róży. Wierzba biała może też być używana do zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych na skórze. W tym celu należy sporządzić mocny napar z kory i chłodnym przemywać otarcia, oparzenia czy rany. Taką „herbatką” można też płukać jamę ustną, kiedy dziąsłom przytrafi się zapalenie.  

 

Zioła poleca Ewa Lubik – zielarka z Puszczy Noteckiej