Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Tradycja adwentowa Powrót do listy

Wieniec wypleciony z zielonych gałązek i ozdobiony świecami: trzema w kolorze fioletowym i jedną różową stał się symbolem okresu oczekiwania na Boże Narodzenie. Właśnie taka ozdoba, zgodnie z tradycją, powinna się pojawić na stole już w pierwszą niedzielę adwentu.

 

Zwyczaj ozdabiania domu wieńcem na cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem przywędrował do Polski z Niemiec, gdyż od wieków wpisany jest w protestancką tradycję. Zgodnie z tym zwyczajem pierwszego dnia adwentu należało powiesić na drzwiach wejściowych do domu wieniec przygotowany z zielonych gałązek oraz z suszonych owoców lub kwiatów.

Na przestrzeni lat ta dekoracja stała się jedną z najpopularniejszych przedświątecznych ozdób nie tylko wśród protestantów, lecz także wśród katolików.

Księża widząc zainteresowanie tym zwyczajem, postanowili opracować wytyczne, zgodnie z którymi wieniec stał się symbolem wyznawców Kościoła katolickiego. Jak zatem powinna wyglądać zalecana przez Kościół dekoracja?

Jej główne elementy to: wykonany z zielonych gałązek wianek i cztery świece. Znaczenie ma ich kolor. Ten powinien być fioletowy. Dlaczego? Ponieważ w liturgii Kościoła to kolor symbolizujący oczekiwanie, a takim czasem jest przecież adwent. Jednak nie wszystkie świece są fioletowe. Jedna ma kolor różowy, gdyż zgodnie z kalendarzem liturgicznym trzecia niedziela adwentu to symbol radości, której kolorem jest różowy.

W kolorze różowym i fioletowym na wieńcu poza świecami mogą być także inne dekoracje, np. wstążki, kwiaty czy bombki.

Zgodnie ze zwyczajem tak przygotowany wieniec stawia się w samym sercu domu – na stole, przy którym rodzina zasiada do posiłków. Kościół zaleca, by w niedzielę po mszy zapalać kolejne świece. Dzięki temu w ostatnią z niedziel świecą wszystkie.

Dom możemy też przyozdobić w tradycyjny sposób, wieszając wieniec na drzwiach wejściowych. Nie będzie wówczas religijnym symbolem, lecz po prostu dekoracją.

Miłośnicy tradycyjnych dekoracji mogą natomiast wybierać spośród kompozycji robionych z zielonych gałęzi ozdabianych m.in. owocami. Wiele uroku mają także te wieńce, które dekoruje się kawałkami cynamonu, gałką muszkatołową czy goździkami. Tradycyjnymi kolorami świąt Bożego Narodzenia są zieleń i czerwień. Dlatego też właśnie w tych kolorach przygotowuje się najwięcej dekoracji.

Floryści twierdzą, że w tym roku modne są formy nowoczesne. Wyplata się je nie z gałęzi, a z drutu. Srebrne są również lampiony, które oświetlają wnętrza domu.

Nowością są również wieńce ozdabiane białymi kwiatami storczyków lub innymi dekoracjami przypominającymi śnieg. Czasem do ozdoby używa się też przejrzystej wstążki, zza której stroik wygląda jak oszroniony, innym razem – bezkształtne, przejrzyste formy przywodzące na myśl bryłki lodu.

 

Dorota Słomczyńska