Najnowszy numer Gospodyni już w sprzedaży:)   




Polichno dba o Zdrowie Powrót do listy

 

Wrzesień w Polichnie, w gminie Władysławów, rozpoczął się pod znakiem profilaktyki zdrowotnej i dobrej zabawy. Spotkaniu z „Gospodynią”, podczas którego można było skorzystać z mobilnego punktu pobrań ALAB laboratoria, towarzyszyła akcja zachęcająca do szczepienia przeciw COVID-19, a także zabawy dla dzieci, dmuchańce, malowanie twarzy i loteria fantowa. Inicjatorkami wydarzenia, które ściągnęło do świetlicy wiejskiej dziesiątki mieszkańców gminy, było Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Polichna.

 

Podczas „Spotkań z Gospodynią” Fundacja Polska Gospodyni realizuje jeden z najważniejszych celów statutowych, którym jest promocja zdrowia i wiedzy o zdrowiu. Służy temu współpraca z ALAB laboratoria, więc w tym roku podczas każdego spotkania jest możliwość wykonania badań profilaktycznych. Każdy chętny może wykonać pakiet bezpłatnych badań oraz dowolne inne badanie z krwi. Niezdecydowanych do zadbania o swoje zdrowie przekonywała dr Agata Strukow z ALAB laboratoria.

 

Zadbaliśmy o zdrowie  

Prawdą jest, że wiele osób obawia się negatywnych wyników takich badań, ale, jak zapewniła dr Strukow, większość badanych ma dobre wyniki, a jeżeli jakiś parametr odbiega od normy, to jest to sygnał, aby udać się do lekarza i wdrożyć leczenie. Obecnie jest możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych zapewnionych przez rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS”, w którym bez udziału lekarza pierwszego kontaktu każdy może sam sobie wystawić skierowanie w portalu e-pacjent.

Ważne jest, aby również młodzi nie zaniedbywali swojego zdrowia. Dotyczy to m.in. lipidogramu. Z badań wynika, że około 1/3 młodych osób, w wieku około 20 lat, ma podwyższony poziom cholesterolu, co jest najczęściej spowodowane złym odżywianiem i brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Doktor Strukow zapewniła, że najczęściej w takich przypadkach, po wykluczeniu chorób, w tym genetycznych, lekarz zaleca zmianę diety z obfitującej w niezdrowe tłuszcze i mięso na bardziej zrównoważoną oraz zwiększenie wysiłku fizycznego, np. jazdę na rowerze, codzienne długie spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Te zalecenia dotyczą też osób nieco starszych. Najlepszym lekarzem dla naszego zdrowia jest prawidłowe odżywianie się i dużo ruchu.

Spotkaniu towarzyszyła również akcja szczepień zorganizowana przez KGW „Niezapominajki”.

 

Rozmawialiśmy o finansach

O pożyczkach dla gospodarstw rodzinnych prowadzonych przez rolnika indywidualnego, a także dla tych, w których łączna powierzchnia nie jest większa niż 300 ha, mówili w trakcie spotkania przedstawiciele Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. Ważna informacja: o niskooprocentowaną pożyczkę można wnioskować w celu przeznaczenia pozyskanych kwot na finansowanie działań rozwojowych, w tym innowacyjnych, w zakresie produkcji roślinniej, zwierzęcej, hodowli, przetwórstwa rolno-spożywczego. Przedstawiciele KOWR zachęcali do rejestracji swojej produkcji na stronie internetowej Polska smakuje, co pomaga wypromować produkt. Aby być tam obecnym, trzeba wytwarzać co najmniej jeden produkt, który ma co najmniej jeden znak jakości lub oznaczenie uznawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub być producentem rolnym. Osoby biorące udział w konkursie wiedzy o KOWR oceniał m.in. Krzysztof Buchelt, który wziął udział w wydarzeniu. Zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez KOWR.

 

Bawili się i mali, i duzi

Dla najmłodszych został ustawiony gigantyczny dmuchaniec, animatorka malowała buzie bawiącym się na pikniku dzieciom. Dorośli wzięli udział w loterii fantowej. Wydarzenie zakończyło się warsztatami kulinarnymi, gdzie zarówno mali, jak i duzi mogli sprawdzić swoje umiejętności kulinarne.

 

Galeria zdjęć